0




Sroda popielcowa 2024Co to jest „Środa Popielcowa” i dlaczego jest obchodzona?

Wszystko, co musisz wiedzieć o chrześcijanach otrzymujących popiół w Środę Popielcową 2024 r. Co roku przychodzi dzień, w którym możesz zobaczyć ludzi chodzących z czarnymi plamami na czołach – jest to dzień znany jako Środa Popielcowa. Ale jaki jest sens tych znaków? Dlaczego właściwie obchodzony jest ten dzień?

sroda popielcowa 2024




Przeanalizujemy historię Środy Popielcowej w kościele chrześcijańskim, odpowiemy, czy jest to święto wyłącznie katolickie i czy Biblia wspomina o takim dniu, a także podamy datę Środy Popielcowej 2024.

Co to jest Środa Popielcowa?


Wielki Post, okres pokuty obejmujący modlitwę, post i jałmużnę, rozpoczyna się Środą Popielcową – świętym dniem modlitwy i postu. Tradycyjnie „post” odnosił się do wydłużania dni w okresie wiosennym. Pochodzi od angielskiego rzeczownika „postny” oznaczającego „porę wiosny”.

Środa Popielcowa oficjalnie uznawana jest za „Dzień Popiołów”, co oznacza zwyczaj posypywania czoła popiołem na znak krzyża. Zwrot ten występuje w Mszałach Rzymskich (po łacinie Dies Cinerum) i pojawia się w kopiach Sakramentarza Gregoriańskiego z pierwszych wieków.

Kiedy wypada Środa Popielcowa w 2024 roku?


W tym roku Środa Popielcowa przypada 14 lutego 2024 roku. Środa Popielcowa przypada zawsze na 40 dni przed Wielkanocą. Technicznie rzecz biorąc, do Wielkanocy jest 46 dni, jeśli uwzględnić niedziele, ale niedziele są tradycyjnie uważane za dni świąteczne, celebrację zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego nie wliczają się do okresu pokutnego

Czterdzieści dni Wielkiego Postu wskazuje na 40-dniowy post i kuszenie Jezusa Chrystusa na pustyni po przyjęciu chrztu.

kiedy sroda popielcowa w 2024

Jakie znaczenie ma popiół na czole?


Każdy może otrzymać popiół. Kiedy kapłan rozsypuje popiół, często mówi coś podobnego: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Choć w Biblii nie używa się tego dokładnego wyrażenia, w wielu miejscach pojawia się wzmianka o tym wyrażeniu.


„Wtedy Pan Bóg ukształtował człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza dech życia, i człowiek stał się istotą żywą.” Rodzaju 2:7 (NRSV)

„W pocie oblicza swego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi,
bo z niego zostaliście wzięci; prochem jesteś i w proch się obrócisz.” Rdz 3,19

„Abraham odpowiedział: «Pozwól mi porozmawiać z moim panem, bo jestem prochem i popiołem»” (Rodzaju 18:27).

Jaka jest historia Środy Popielcowej?


Posypanie popiołu głowami chrześcijan obchodzących Wielki Post sięga co najmniej X wieku. W szczególności oznaczanie czoła znakiem krzyża jest nowszym zwyczajem, naśladującym duchowy znak lub pieczęć, którą chrześcijanin otrzymuje podczas chrztu.


Uczeni uważają, że użycie popiołów w publicznych aktach pokuty nastąpiło na długo przed szerszą ideą Środy Popielcowej. Jak podaje strona internetowa cerkwi św. Grzegorza, w VI w. „Ci, którzy byli ekskomunikowani za ciężkie grzechy, stawali u drzwi cerkwi ubrani w wory i posypywali popiołem podczas śpiewania psalmów pokutnych. Drzwi wówczas zamykano. zamknięto, a penitentów wpuszczono z powrotem do kościoła aż do Wielkiego Czwartku”. Ta praktyka rozsypywania popiołu została stopniowo rozszerzona na wszystkich chrześcijan.

Co powinieneś jeść w Środę Popielcową?


Ponieważ ten dzień uważany jest za początek Wielkiego Postu, katolikom w wieku 14 lat i starszym zaleca się, aby w tym dniu oraz w pozostałe piątki okresu Wielkiego Postu nie spożywali mięsa.

Wśród różnych tradycji chrześcijańskich wszyscy dorośli świętujący Środę Popielcową powinni w tym dniu zachować jakąś formę postu (definiowanego jako spożywanie tylko jednego pełnego posiłku plus dwa mniejsze posiłki, które razem nie składają się na pełny posiłek). Zasady postu mogą się różnić w zależności od tradycji chrześcijańskich.
Czy Środa Popielcowa występuje w Biblii?

Jak już wspomniano, chociaż Pismo Święte nie wspomina o samym dniu świętym, pył i popiół reprezentowały w starożytnym Izraelu idee pokory i pokuty. Po tym, jak biblijna postać Hioba doświadczyła wielu rodzajów cierpień, czytamy, że „wziął skorupę, aby się nią otrzeć, i usiadł w popiele” (Hioba 2:8).

„Bogu Wszechmogącemu polecamy duszę zmarłego brata naszego i ciało jego składamy ziemi, ziemię ziemi, popiół w popiół, proch w proch, w pewnej i pewnej nadziei zmartwychwstania do życia wiecznego przez Pana naszego Jezusa Chrystus, przy którego przyjściu w chwalebnym majestacie sądzić świat, ziemia i morze wydają swoich umarłych, a zniszczalne ciała tych, którzy w Nim śpią, zostaną przemienione i upodobnione do Jego chwalebnego ciała, zgodnie z potężne dzieło, dzięki któremu jest w stanie podporządkować sobie wszystko.”

Prześlij komentarz

 
Top